• PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

„Piękna Nasza Polska Cała” to międzynarodowy Projekt edukacyjny –  zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i 5 kierunkiem polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2020-2021

Głównymi celami tego projektu jest m.in.:

*  kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości
             narodowej;

*  rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi;

*  przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych;

*  poznanie legend i baśni polskich;

*  okazywanie szacunku członkom rodziny;

*  kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw – znajomości
             swojej wartości jako człowieka i jako jednostka „wiem kim jestem

*  rozwijanie poczucia empatii wobec innych ludzi, dostrzeganie potrzeb
             innych;

*  kształtowanie umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji.

ZADANIE 2 "Urządzenie kącika patriotycznego"

"Pandy", "Wiewiórki", "Minionki" i "Pszczółki" stworzyły kąciki patriotyczne w swoich salach

ZADANIE 1 - "Zapoznanie, nauka i odśpiewanie hymnu państwowego"

ZADANIE 18 - "W starym kinie"

Projekcja dawnych dobranocek, a przy okazji rozmowa na temat Krakowa i jak dawniej oglądano bajki. ( Pszczółki, Wiewiórki i Minionki)

ZADANIE 22  "Jak dobrze mieć sąsiada"

Pszczòłki poznawały tradycje, kulturę i zwyczaje - nie tylko świąteczne - naszych sąsiadów - Niemiec. Były m.in. zabawy z kodowaniem i ciekawostki dotyczące państwa niemieckiego.

ZADANIE 34 - "Przedszkole mój drugi dom"

Z okazji imienin naszego przedszkola został ogłoszony Konkurs Literacki "Przedszkole mój drugi dom". Uczestnicy konkursu zaskoczyli nas swoją kreatywnością, pomysłowością, znajomością słów śląskich oraz wielkim poczuciem humoru. Teksty dostarczyły nam dużej stawki radości i uśmiechu. Każdą pracę jury czytało kilka razy, doskonale się przy tym bawiąc. Jury doceniając trud włożony w twórczość literacką postanowiło wyróżnić każdego Uczestnika w postaci przyznania NAGRODY. Gratulujemy świetnego ujęcia naszego Przedszkola w tekst literacki.

ZADANIE 8 - "Herb naszego miasta i naszej dzielnicy"

Celem tych zajęć zajęć było poznanie miejsca, w któryma na co dzień mieszkamy, jego historii i znaku szczególnego - czyli herbu Rudy Śląskiej.

ZADANIE 21 - "Moja miejscowość za 100 lat"

Dzieci wykonały pracę plastyczną, w której ukazały jak wyobrażają sobie swoja miiejscowośc za 100 lat. Przeważały domy ze szkła oraz latające samochody.

ZADANIE 50 - "Dzień muzyki  na Śląską nutę czyli zadanie wg własnego pomysłu"

ZADANIE 2 - "Lisek" - zapoznanie z wybrana zabawą ludową

ZADANIE 6 - "Poranki patriotyczne"

ZADANIE 31 - "Czerwono-białe naszyjniki"

Z okazji Dnia Kobiet dzieci wykonały czerwono-białe naszyjniki dla Mamy, siostry, Cioci czy Babci.

ZADANIE 10 - "Według przepisu babci i dziadka - wodzionka i kluski śląskie"

Pszczółki zrobili wodzionke, która potem zjedliśmy.

Wiewióreczki w ramach programu "Piękna Nasza Polska cała" przygotowała kluski śląskie wg. przepisu babci i dziadka.

ZADANIE 12 - "Szlakiem historii"

Pszczółki rozmawiały o tradycjach i zwyczajach śląskich. Dzieci dowiedziały się min.co to był " wyszkubek", " polterabend- czaskanie", czym zajmowały się nasze prababcie: szydełkowanie, wyszywanie. Dzieci miały okazję zobaczyć i dotknąć trochę historii, mogły poczuć się jak w śląskim familoku.

Oprócz tego poznały tradycję, zabytki swojego regionu.

Moje_Miasto.pptx            Moja_dzielnica.pptx     Moje_miasto__moja_dzielnica.pptx

ZADANIE 44 - "Gramy w biało-czerwone"

W ramach programu patriotycznego "Piękna Nasza Polska cała" grupa Wiewióreczek zdobywała wiedzę o swoim kraju grając w grę "Co piszczy w Polsce" stworzoną przez swoją Panią.