• DRUŻYNA MARZEŃ

• WYDAWNICTWO WSIP -" DRUŻYNA MARZEŃ"- PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

Program wychowania przedszkolnego „Drużyna marzeń” jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, stanowiącą załącznik do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. 2017, poz. 356 ze zmianami).

Opinia merytoryczno-dydaktyczna o programie wychowania przedszkolnego „Drużyna marzeń”.

Program przeznaczony jest do pracy z dziećmi w wieku 3–6 lat, szczególnie w grupach mieszanych. Autorka dużą wagę przywiązuje do podstawowych potrzeb małych dzieci: potrzeby akceptacji, poczucia bezpieczeństwa, ruchu i zabawy. To nimi powinni się kierować nauczyciele przedszkoli i przedszkole jako placówka odpowiedzialna za zaspokajanie tych potrzeb swoich wychowanków. W programie znajdziemy konkretne przykłady, jak radzić sobie z dziećmi sprawiającymi różne kłopoty wychowawcze, jak planować rytm dnia, jak ustalać wspólny kodeks grupy, w jaki sposób organizować uroczystości grupowe oraz jakie prace dzieci mogą wykonywać na rzecz grupy. Może on być kierunkowskazem dla każdego nauczyciela wychowania przedszkolnego; dla nauczycieli rozpoczynających drogę zawodową będzie źródłem wiedzy, zaś dla nauczycieli doświadczonych – źródłem inspiracji w zakresie realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia kompetencji kluczowych dzieci.
        Autorka programu kieruje się niezwykle istotną zasadą podmiotowego, indywidualnego podejścia do dziecka, polegającego przede wszystkim na akceptacji dziecka takim, jakie ono jest – bez uprzedzeń. W związku z tym kładzie nacisk na stworzenie w placówce atmosfery zapewniającej dzieciom poczucie bezpieczeństwa poprzez szanowanie ich godności, indywidualności, potrzeb rozwojowych oraz wyzwalanie ich wielostronnej działalności. Autorka przywiązuje szczególną wagę do rozwoju kompetencji matematycznych. Z tego powodu rekomenduje stosowanie lubianej przez nauczycieli, sprawdzonej i efektywnej edukacji matematycznej według koncepcji prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Dzieci w wieku przedszkolnym – zdaniem prof. Gruszczyk-Kolczyńskiej – chcą się uczyć, lubią się uczyć, są ciekawe świata, zatem zadaniem nauczyciela jest wykorzystać ich ciekawość i motywację. W myśl tej idei Autorka programu zachęca do podążania za dzieckiem, rozwijania jego ciekawości, podtrzymywania jej w celu zdobycia przez dziecko nowych umiejętności i przedłużenia procesu uczenia się.
        Program bierze też pod uwagę istotną funkcję zmysłów w nauce. W związku z tym zawiera propozycje sposobów rozwiązywania trudności wynikających z zaburzeń przetwarzania sensorycznego.
        Aby zapewnić wszechstronny rozwój dzieci, program zwraca uwagę na wychowanie w duchu wartości uniwersalnych. Zgodnie z celami wychowania przedszkolnego zawartymi w podstawie programowej przedszkole powinno umożliwić dzieciom gromadzenie doświadczeń prowadzących do poznania takich wartości, jak: prawda, dobro i piękno.
        Współpraca z rodzicami to dla wielu nauczycieli bardzo trudna i wymagająca część ich pracy. Autorka programu podpowiada, w jaki sposób zbudować z rodzicami dobrą relację, aby kierunek oddziaływań pedagogicznych był spójny, omawia zasady obowiązujące podczas rozmów z rodzicami, komunikowania zasad obowiązujących w przedszkolu oraz metody udzielania informacji zwrotnej o dziecku