• GRANTY 2019R

GRANTY 2019R

Gdy w środowisku naturalnym obcujesz - to zdrowie zyskujesz.

Cel: Kształtowanie nawyków własciwego zachowania się w środowisku naturalnym.

Systematycznie organizowane wyjścia dzieci z przedszkola na spacery w najbliższe jego otoczenie (z uwzględnieniem komunikatów dotyczących jakości powietrza). Podczas spacerów dzieci nabywały i wzbogacały swoją wiedzę na temat środowiska naturalnego, uczyły się właściwych zachowań w stosunku do przyrody (odpowiedni stosunek do flory, fauny    i dbałość o czystość swojego otoczenia).  W celu uświadomienia dzieciom ważności zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyposażono je w nowo zakupione kamizelki odblaskowe.

Wycieczka z Rodzicami do Chlebowej Chaty w Górkach Małych.

Cel: Pobyt z rodzicami w środowisku wiejskim, górskim.

Rodzinna wycieczka grupy Krasnali do Brennej, do Chaty Chlebowej zorganizowana została w ramach programu "Granaty 2019" Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Na miejscu na dzieci i rodziców czekały atrakcje wzbogacające ich wiedzę o zdrowym wiejskim życiu w środowisku naturalnym, o życiu w zgodzie z przyrodą. Na początku zachwycił nas stary młyn wiatrowy, do którego mogliśmy wejść. Podczas krótkiego spaceru mijaliśmy zagrodę z królikami, kurami, kozami i spotkaliśmy jeża. Posililiśmy się wiejską kiełbasą. Stosując w praktyce zasady ekologii, posegregowaliśmy zużyte naczynia jednorazowe. Po posiłku czekała na nas P. Przewodnik, która opowiedziała o życiu i znaczeniu pszczół. Następnie poznaliśmy cykl produkcji masła i sera, biorąc udział w jego "wytwarzaniu". Usłyszeliśmy historię powstania chleba: "Od ziarenka do bochenka". Każdy uczestnik wycieczki upiekł podpłomyk i zjadł go z wcześniej "wyprodukowanym" masłem, serem, miodem. Dzieci miały okazję poznać dawny sprzęt rolniczy i gaśniczy. Wspaniała wycieczka zakończyła się spacerem i zabawą w parku w centrum Brennej. Dzisiaj wzbogaciliśmy wiedzę oraz zdobyliśmy nowe umiejętności.

Więcej zdjęć: Patrz Album fotograficzny: "Rodzinna wycieczka do Chlebowej Chaty". smiley

Przedszkolacy – ogrodnikami.

Cel: Dbałość o najbliższe środowisko, w którym żyjemy.

W okresie 16.09.2019 r. - 30.11.2019 r. na terenie ogrodu przedszkolnego trwały prace porządkowe. Grupom został przydzielony kawałek ogrodu do uporządkowania. Dzieci plewiły rabaty, jednocześnie uczyły się odróżniać rośliny ozdobne od chwastów.Oprócz tego zajęły się wygrabianiem liści, które składane były do pojemników na biomasę, do kompostownika. Zostały odnowione rabatki z przeznaczeniem na ogród wiosenny.

Warsztaty z dendrologiem.

Cel: Rozpoznawanie drzew rosnących na terenie ogródka i ich oznaczenie.

Pod opieką pracownika leśnictwa dzieci obserwowały i  rozróżniały (po liściach, korze i owocach) drzewa rosnące na terenie ogrodu przedszkolnego. Dokonano inwentaryzacji drzew przedszkolnych. Wśród 35 drzew liściastych rozróżniono następujące gatunki: platan, klon, lipa, kasztanowiec, dąb, wierzba, jawor, orzech, brzoza, robinia akacjowa. W celu utrwalenia i obserwacji zmian sporządza się dla nich tabliczki znamionowe. Dzieci poznały znaczenie drzew dla  środowiska i człowieka.

W tym okresie nasze dzieci zbierały „dary drzew” (kasztany i żołędzie) w celu przekazania leśnikom, jako zimowa karma dla dzików. Przewodnią myślą tej zbiórki było zgromadzenie takich zapasów, aby dziki nie musiały wychodzić ze swojego naturalnego środowiska, w tereny zamieszkałe przez ludzi, w poszukiwaniu karmy.

Gra terenowa "W poszukiwaniu Wiewiórki".

Cel: Wzbogacenie wiadomości o zwierzętach, roślinach, ich  prawidłowych warunków potrzebnych do ich wzrastania, przestrzeganie zasad zachowania się w środowisku przyrodniczym   i społecznym

Dziś popołudniu Przedszkolacy razem z Rodzicami wzięli udział w Grze Terenowej "W poszukiwaniu Wiewiórki", ktora odbywała się w przedszkolu i w jego okolicach. Drużyny z łatwością rozwiązywały zadania i podążały od stacji do stacji w poszukiwaniu wiewiórki. Wielkie uśmiechy zagościły na twarzach dzieci, które po ukończeniu trasy, z Rudą Wiewiórką, rozwiązywały ostatnie zadania. Na koniec w nagrodę - każda drużyna mogła zasadzić roślinkę, w ogrodzie przedszkolnym na pamiątkę tego spotkania.

Więcej zdjęć: Patrz Album fotograficzny: "W poszukiwaniu Wiewiórki". smiley

Popołudnie z rodzicami w ogrodzie przedszkolnym.

Cel: Wspólnie z rodzicami, tworzenie rabatek i sadzenie cebulek kwiatowych.

Mali ogrodnicy.

Piękna, jesienna pogoda zachęcała dzieci do porządkowania przedszkolnego podwórka. Z drzew posypały się kolorowe liście, które zajęły ziemię, tworząc przepiękny dywan. Ślicznie było wokół przedszkola, ale niebezpiecznie. KRASNALE postanowiły uporać się z nadmiarem liści. Poszły w ruch grabie i miotły. Liście znalazły swoje miejsce na kopczykach, które p. gospodarczy wrzucił do pojemnika na biomasę.

Konkurs plastyczny na znak graficzny "Oszczędzaj wodę" rozstrzygnięty. Jury miało bardzo trudne zadanie. Po długiej dyskusji postanowiło wszystkie dzieci nagrodzić. Czworo Laureatów otrzymało Nagrodę, pozostali otrzymali Wyróżnienia. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach propagujących Zdrowy styl życia, w zdrowym środowisku.

Konkurs rodzinny - pomysł na grę planszową "Zaczynam od przedszkola ze środowiskiem w zgodzie żyć, by zdrowym być".

19 listopada upłynął termin składania prac na konkurs rodzinny - pomysł na grę planszową pt. "Zaczynam od przedszkola ze środowiskiem w zgodzie żyć, by zdrowym żyć". Na konkurs wpłynęło 16 gier. Gratulujemy wszystkim pomysłowości, kreatywności , zdolności plastyczno - technicznych. smiley Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 listopada.