• ZABAWY SZTUKĄ

        • Zabawy sztuką

          Projekt realizowany przez Grupę ŻABEK 🐸🐸🐸🐸

          Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

          Założenia projektu:

          • wspomaganie rozwoju dzieci,
          • odkrywanie dziecięcych talentów,
          • budowanie więzi w grupie przedszkolnej,
          • rozwijanie wiary we własne możliwości,
          • współpraca z środowiskiem lokalnym, w tym z instytucjami
          • kultury, artystami, branie udziału w wyjściach i wycieczkach
          • związanych z tematyką dotyczącą projektu,
          • kształtowanie wartości i umiejętności związanych
          • z zachowaniem się w miejscach dotyczących świata sztuki,
          • udział w akcjach propagujących działalność twórczą,
          • rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia oraz
          • umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych.

          Zadania do realizacji:

          1. "Freblowska konstrukcja" - Buckminster Fuller stworzył kultowy projekt w postaci kopuły geodezyjnej, która w swojej formule przypominała freblowskie konstrukcje. Przy pomocy ciecierzycy i wykałaczek stwórzcie własne projekty przestrzenne.
          2. "Jadalny " - przygotujcie wspólny posiłek zainspirowany wybranym obrazem. Pamiętajcie o właściwościach prozdrowotnych, inspiracji możecie poszukać w dziełach Mondriana, Kandinsky'ego, Pollocka. A gdyby tak odtworzyć na kanapce obraz "Krzyk" Muncha?

          3. "Kolorowe dźwięki" - przy pomocy daru 9 lub kolorowych kół wyciętych z papieru odtwórzcie obraz Kandinsky'ego "Studium koloru: Kwadraty z koncentrycznymi okręgami". Przy pomocy Bum Bum Rurek lub dzwonków diatonicznych sprawdźcie jak brzmi wasze dzieło.
          4. "Bajki pełne sztuki" - poznaj jedną z bajek stworzonych przez edukacjadzieci.pl, następnie spróbujcie swoich sił w stworzeniu własnej cyfrowej bajki w oparciu o dzieła wybranego artysty.
          5. "Nasz ulubiony artysta" - wybierzcie ulubionego artystę (malarza, rzeźbiarza, fotografa, architekta) i stwórzcie własne zadanie, które będzie zgodne z tematyką i założeniami projektu.
          6. "Artystyczne warsztaty" - zaproście rodzica/rodziców i przenieście się w świat sztuki. Zorganizujcie warsztaty, które będą nawiązywały do dzieł sztuki lub wybranego artysty. Warto sięgnąć po książkę "Kto to puka?
          Sztuka", w której znajdziecie inspiracje dotyczące twórczości Klimta, Dali, Kahlo, Abakanowicz i innych artystów.

          7. "Druciane cuda" - Jean Tinguely, Marcel Duchamp, Yaacov Agam i przede wszystkim Alexander Calder to przedstawicielami sztuki kinetycznej. Stwórzcie przy pomocy drutów i materiałów odpadowych ruchome rzeźby lub np. tzw. mobilki inspirowane Calderem.
          8. "Magiczne drzewo" - Yayoi Kusama tworzy wyjątkowe instalacje i rzeźby, Wśród jej prac można znaleźć również wyjątkowe drzewo, które pełne jest kropek. Niech będzie to dla Was inspiracja do stworzenia własnej instalacji,
          pamiętajcie o aspekcie ekologicznym.
          9. "Pole kwiatów" - przeprowadź warsztaty wg założeń Herve Tulleta. Potrzebne będą farby, pędzle, duże arkusze papieru i instrukcja, którą znajdziesz na blogu.
          10. "Zakręcony obraz" - czy wirówka do odsączania sałaty może przyczynić się do stworzenia abstrakcyjnego dzieła? Przekonajcie się tworząc eksperyment plastyczny.
          11. "Działamy!" - czas na happening artystyczny. Przed wejściem do budynku pozostawcie sztalugę/arkusz papieru, farby, pędzle lub pastele. Zachęćcie społeczność (przed)szkolną/lokalną do stworzenia wspólnej pracy. Wasze
          arcydzieło możecie przekazać np. szczytny cel lub ozdobić przestrzeń w budynku.
          12. "Plakat inspiracji" - stwórzcie plakat przedstawiający postać i twórczość wybranego artysty np. Rene Magritte, Andy Warhol, Frida Kahlo, Georgia O’Keeffe, Gustav Klimt, Hilma af Klint.
          13. "O sztuce..." - poznajcie jedną z poniższych książek:

          a. "Kot Moneta" Cameron Becky, Lily Murray
          b. "Linnea w ogrodzie Moneta" Christina Björk, Lena Anderson
          c. "Pablo Picasso"/"Frida Kahlo" z serii Mali WIELCY
          d. "Piękno i sztuka. Co to takiego?" - Brenifier Oscar
          e. "Sztuka nie tylko dla dzieci" - Amanda Renshaw, Gilda Williams Ruggi

          14. "Pocztówkowo" - stwórzcie pocztówkę zainspirowaną dziełem sztuki i wyślijcie ją do wybranej klasy/grupy. Inspiracji poszukajcie w dziełach Paula Klee, Stanisława Wyspiańskiego, Salvadora Dalí, Wojciecha Fangora.
          15. "Ożywiony obraz" - dzieci przedstawiane przez Tadeusza Makowskiego przypominają drewniane marionetki. Przygotujcie marionetki na wzór tych autorstwa Makowskiego, wprowadźcie je w ruch, pobawcie się w teatralną improwizację nawiązującą do tematyki obrazu.

          Do wyboru jest:
          a. "Czworo dzieci z trąbą"
          b. "Troje dzieci pod drogowskazem"
          c. "Dwoje dzieci z królikiem"
          d. "Chłopiec z bocianem".

          16. "Pokaz mody" - sztuka jest również inspiracją dla świata mody. Przygotujcie pokaz mody zainspirowany twórczością np. Andy Warhola, Pieta Mondriana, Pabla Picasso, Pollocka. Może to być również dobra okazja
          do stworzenia konkursu.
          17. "Robert Delaunay" - francuski malarz słynący z mocnych kolorów i geometrycznych kształtów. Wykonajcie jedno z zadań:

          a. Zakładka do książki
          b. Kompozycja z freblowskich darów lub dowolnych przedmiotów
          c. Kamienie zamienione w kolorowe arcydzieła

          18. "Witraż" - jednym z najsłynniejszych artystów tworzących witraże jest Gerhard Richter. Do stworzenia swoich witraży możecie wykorzystać gładką bibułę, ale i płyty CD, a w okresie zimowym stworzyć lodowe witraże.
          19. "Galeria artysty" - przygotujcie prace plastyczne inspirowane wybranym dziełem sztuki, stwórzcie wystawkę prac wraz z kreatywną informacją o artyście i jego dziele. Vincent van Gogh, Claude Monet, Keith Haring, Hokusai Katsushika, Jan Vermeer, Pablo Picasso, Georgia O'Keeffe lub Frida Kahlo mogą być dla was inspiracją.

          20."Kij deszczowy" - przygotujcie kij deszczowy, który ozdobicie zgodnie z założeniami sztuki aborygeńskiej.
          21. "Spotkanie artystów" - Vincent van Gogh podobnie jak i Frida Kahlo są postaciami wyjątkowymi, współcześnie bardzo rozpoznawalnymi. A może wśród was jest sobowtór? Zorganizujcie dzień z artystą:

          a. niech nauczyciel wcieli się w jedną z postaci, opowie o jego życiorysie i przygotuje aktywności związane z twórczością
          b. zorganizujcie "Dzień z Fridą i Vincentem" - zaangażujcie rodziców w stworzenie przebrań lub rekwizytów charakterystycznych dla wspomnianych artystów.
          22. "Op-art" - to kierunek w sztuce, którego głównym celem jest oddziaływanie na wzrok. Stwórzcie własne abstrakcyjne dzieło.

          1. "Nasz ulubiony artysta" - wybierzcie ulubionego artystę (malarza, rzeźbiarza, fotografa, architekta) i stwórzcie własne zadanie, które będzie zgodne z tematyką i założeniami projektu.

          🐸🐸🐸🐸🐸 zamieniły się w małych artystów i namalowały swój pierwszy obraz. 😀😃😀 Realizując zadanie z projektu "Zabawy ze sztuką" poznały dwóch impresjonistów: Vincenta van Gogha oraz jednego z współczesnych malarzy Leonida Afremowa. Świetnie się bawiliśmy tworząc jesienne krajobrazy. 😀😃😀🐸🐸🐸🐸

          9 "Pole kwiatów" - przeprowadź warsztaty wg założeń Herve Tulleta. Potrzebne będą farby, pędzle, duże arkusze papieru i instrukcja, którą znajdziesz na blogu.

          Żabki 🐸🐸🐸🐸 znów zamieniły się w małych artystów i zrealizowały zadanie 9 z projektu "Zabawy ze sztuką". 😀😃😀

    • Kontakty

      • Miejskie Przedszkole nr 30 im. Bajkowej Krainy
      • 032 242 13 53 032 342 33 42 (fax)
      • 41-711 Ruda Śląska, ul. Kokota 174 Poland
  • liczba odwiedzin: 96