• JESTEM MAŁYM PRZYJACIELEM PRZYRODY

• "Jestem małym przyjacielem przyrody"

Projekt realizowany przez Grupę PIESKÓW 🐕🐕🐕🐕🦮🦮

Grupę SŁONECZEK 🌞🌞🌞 , Grupę KRASNALI, Grupę

SMERFÓW

Założenie projektu:

Głównym założeniem projektu „Jestem małym przyjacielem przyrody” jest rozwijanie
          zainteresowań przyrodniczych dzieci, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie.

Cele projektu:

- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
          - kształtowanie postaw proekologicznych;
          - kreatywne i twórcze działania dzieci, nauczycieli i rodziców;
          - prowadzenie zabaw badawczych celem zgłębiania wiedzy przyrodniczej
            i wytwarzaniem zaciekawienia i zainteresowania przyrodą;
          - promocja placówek oświatowych;
          - integracja nauczycieli, dzielenie się pomysłami.

LISTA ZADAŃ
          (realizujemy minimum 8 zadań)

1. „Jestem małym przyjacielem przyrody”- wykonanie odznaki małego przyjaciela przyrody.
          2. „Jesienny park”- wykonanie makiety parku z darów natury lub las w słoiku.
          3. ,,Obrazy malowane przyrodą"- tworzenie kompozycji z materiałów przyrodniczych.
          4. ,,Leśne zabawy" - wg własnego pomysłu- zajęcia w lesie wykorzystujące wiedzę, kreatywność i współpracę dzieci.
          5. Stworzenie ekologicznych maskotek z niepotrzebnej odzieży.
          6. „Eko-orkiestra” – wykonanie instrumentów muzycznych z materiałów wtórnych.
          7. „Od nasionka do roślinki”- zakładamy mini ogródek- wyhodowanie kwiatka, rośliny z sadzonki lub nasionka i opieka nad nią.
          8. „Zdrowa przekąska”- przygotowanie śniadania z własnej "uprawy" lub wykonanieprzez dzieci sałatki owocowej/ warzywnej, czy też soku/koktajlu.
          9. Spotkanie z ciekawym gościem: pszczelarzem, weterynarzem, leśniczym itp.
          10. Ważne daty - udział w akcjach i uroczystościach- Sprzątanie Świata, Dzień Drzewa,Dzień Ziemi itp.
          11. Stworzenie ścieżki sensorycznej, wykonanie toru przeszkód.
          12. Majowy zielnik - stworzenie wiosennego zielnika z często spotykanych ziół"chwastów", jak: mniszek, jasnota, koniczyna, pokrzywa.
          13. Pomagamy zwierzętom: jeżom, ptakom, pszczołom i innym.
          14. Udział w akcjach charytatywnych.
          15. Stworzenie własnych historyjek obrazkowych, mini książeczki, komiksu, piosenki lub mini przedstawienia (zachęcam do nagrania filmiku), dotyczących ochrony środowiska, przyrody.
          16. „Festyn ekologiczny” zorganizowany dla dzieci i rodziców pod hasłem „Żyję zdrowo,wesoło i czysto - w zgodzie z otaczającym mnie światem".
          17. „Nasze eko-laboratorium”- przeprowadzenie wybranych przez siebie eksperymentów i doświadczeń, np. "Jak powstaje tęcza", "Wulkan"; „Jak powstaje smog i jak jest szkodliwy”, „Jak chronić środowisko przed smogiem”, "Powódź", "Oczyszczanie wody z zanieczyszczeń", barwienie kwiatów, „Co potrzebują rośliny aby żyć” itp.
          18. Zadanie dodatkowe- wybrane przez siebie zadanie o tematyce ekologicznej.

1. Stworzenie ścieżki sensorycznej, wykonanie toru przeszkód - PIESKI

2.,,Obrazy malowane przyrodą"- tworzenie kompozycji z materiałów przyrodniczych. - PIESKI

2.,,Obrazy malowane przyrodą"- tworzenie kompozycji z materiałów przyrodniczych. - SŁONECZKA

11. „Eko-orkiestra” – wykonanie instrumentów muzycznych z materiałów wtórnych  - KRASNALE.

4. ,,Leśne zabawy" - wg własnego pomysłu- zajęcia w lesie wykorzystujące wiedzę, kreatywność i współpracę dzieci -  SMERFY

9. Spotkanie z ciekawym gościem: pszczelarzem, weterynarzem, leśniczym itp. - SMERFY

PIESKI 🐶 wykonały kolejne zadanie z programu "Jestem małym przyjacielem przyrody" - "Nasze eko - laboratorium", gdzie wykonaliśmy doświadczenie "Wulkan"; "Jak powstaje tęcza"; "Jak powstaje smog"; "Obieg wody w przyrodzie" oraz doświadczenia ze "skarbami" ziemi - solą i cukrem 🙂

KRASNALE