• Zabawy podwórkowe

• Główne założenia projektu
          Projekt „Zabawy podwórkowe” skierowany jest do przedszkoli, przedszkoli integracyjnych i specjalnych w całej Polsce. Proponowany projekt jest zgodny z wymaganiami Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego. Opiera się na zasadzie nauki przez zabawę.

Głównym założeniem projektu jest zapoznanie dzieci z zabawami i grami podwórkowymi sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat, w oparciu o sporządzoną listę tych zabaw.

1. Krowa

Jagódki

2. Podchody

3. Murarz

Wiewiórki

4. Monety

5. Gra w gumę

6. Głupi Jaś

7. Kolory

8. Policjanci i złodzieje

9. 1,2,3 Baba Jaga Patrzy!

10. Król Lul

11. Klasy

PIESKI

Wiewiórki

12. Zjazd na „czymkolwiek"

13. Berek

PIESKI

14. Ciuciubabka

15. Kapsle

16. Zabawa w chowanego

17. Gra w tysiąca

18. Skakanka

19. Szczur

20. O mande mande flore

21. Dwa ognie

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić dzieciństwo bez znanych i lubianych zabaw podwórkowych, zabaw, które uczyły nie tylko współzawodnictwa ale także uczciwości, solidarności, wytrwałości, zręczności.
          Były one nieodłączną aktywnością codziennego dnia, bez względu na warunki atmosferyczne czy porę roku. Najwspanialszą ich cechą było jednak to, że uczestniczyli w nich wszyscy – „duzi” i „mali”, wspólnie tworząc drużyny w „podchodach” czy skacząc w gumę. Dziś w przedszkolu, a nawet w szkole, mało które dziecko słyszało o zabawach takich jak „szczur”, „krowa”, „kapsle”, a same podwórkowe zabawy zostały wyparte przez statyczne gry komputerowe, czy telewizję. Obserwuje się, że jedynym miejscem gdzie grupują się dzieci to place zabaw, jednak i tam często widać brak współdziałania wśród najmłodszych, a niejednokrotnie znudzenie i brak pomysłu na zabawę. Rodzice, poszukują wciąż nowych rozrywek dla swoich pociech aby te, chętniej wychodziły z domu i nawiązywały nowe kontakty jakże niezbędne dowłaściwego funkcjonowania w codziennym życiu - choć w dzisiejszym trudnym, zabieganym świecie, nie jest to prostym zadaniem.